✔️ ეროვნული ბანკის პირველი ვიცე-პრეზიდენტი ეკატერინე მიქაბაძე ანალიტიკოსებს შეხვდა. მან შეხვედრის მონაწილეებს მონეტარული პოლიტიკის კომიტეტის ბოლო გადაწყვეტილება გააცნო და „მონეტარული პოლიტიკის ანგარიშში“ ინფლაციის, ეკონომიკური ზრდისა და მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთის პროგნოზები მიმოიხილა, რომელთაც მიღებული გადაწყვეტილება ეფუძნება. ✔️ პრეზენტაციის დასასრულს, გაიმართა დისკუსია, რომლის დროსაც იმსჯელეს მონეტარული პოლიტიკის კომიტეტის გადაწყვეტილების მიზანშეწონილობაზე, მიმდინარე მაკროეკონომიკურ მდგომარეობასა და საპროგნოზო სცენარებზე. ✔️ შეგახსენებთ, მსგავსი შეხვედრების მიზანია კონკრეტული საკითხების შესახებ დაინტერესებული მხარეებისთვის დეტალური და ზუსტი ინფორმაციის მიწოდება, რაც მონეტარული პოლიტიკის ჩარჩოს განვითარების მორიგ ეტაპზე გადასვლის ნაწილია. 🌐 ვიდეო - bit.ly/MPC-Feb-2026
💬 „საქართველოს ეკონომიკა მდგრადობას ინარჩუნებს და მაღალი ზრდის პარალელურად მაკროეკონომიკური ბალანსი შენარჩუნებულია“, - ნათია თურნავა. ✔️ ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა ნათია თურნავამ ბრიუსელში, Nationale Bank van België / Banque nationale de Belgique - ის ორგანიზებით გამართულ მაღალი დონის საერთაშორისო კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა. ✔️ ღონისძიებაში International Monetary Fund-ის წარმომადგენლები და სსფ-ის ჰოლანდია-ბელგიის ჯგუფის წევრი ქვეყნების: ბელგიის, ნიდერლანდების, ბოსნია და ჰერცეგოვინის, ხორვატიის, კვიპროსის, საქართველოს, ისრაელის, ლუქსემბურგის, მოლდოვის, მონტენეგროს, ჩრდილოეთ მაკედონიის, რუმინეთის, სომხეთისა და უკრაინის ცენტრალური ბანკების მმართველები და მაღალი რანგის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. ✔️ კონფერენციის პირველი სესიის ფარგლებში გამართული დისკუსიისას სებ-ის პრეზიდენტმა ქვეყნის მაკროეკონომიკურ გარემოსა და მიმდინარე ტენდენციებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ საქართველო ინარჩუნებს მაღალ ეკონომიკურ ზრდასა და ინფლაციის სტაბილურობას. 🌐 ვრცლად - bit.ly/NBG-IMF-NBB-2026
🇬🇪 🤝 🇰🇭 ეროვნულმა ბანკმა კამბოჯის სამეფოს ფოსტისა და ტელეკომუნიკაციების მინისტრს, დოქტორ ჩე ვანდეტს და მის თანმხლებ დელეგაციას უმასპინძლა. მხარეებმა ციფრული იდენტიფიკაციის, უსაფრთხო ტექნოლოგიური ინფრასტრუქტურისა და საჯარო სექტორის ინოვაციების მიმართულებით ერთმანეთს გამოცდილება გაუზიარეს, ასევე განიხილეს სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები. შეხვედრას სებ-ის მხრიდან ესწრებოდნენ ვიცე-პრეზიდენტები - ეკატერინე გალდავა და ნინო ჯელაძე, ასევე ფინანსური და საზედამხედველო ტექნოლოგიების დეპარტამენტის წარმომადგენლები. 🔗 ვრცლად - bit.ly/კამბოჯის-დელეგაცია
✔️ საერთაშორისო სარეიტინგო სააგენტო S&P Global Ratings-მა საბანკო სექტორის რისკის შეფასების მორიგი განახლება გამოაქვეყნა. ✔️ დოკუმენტში მიმოხილულია ცენტრალური აზიისა და კავკასიის რეგიონის საბანკო სექტორის საერთო ტენდენციები, ძლიერი და სუსტი მხარეები, მთავარი გამოწვევები და მაკროეკონომიკური რისკები. ✔️ ანგარიშში გავლენიანი სარეიტინგო კომპანია განსაკუთრებით მაღალ შეფასებას აძლევს ინსტიტუციურ ჩარჩოს საქართველოში და ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ საბანკო სექტორის რეგულირება და ზედამხედველობა მოწინავეა რეგიონში. 🔗 ვრცლად - bit.ly/NBG-SPGlobalRatings2026 #SPGlobalRatings #NationalBankofGeorgia
📚 🇬🇪 🎓 სებ-ში ფინანსური განათლების ეროვნული სტრატეგიის მართვის კომიტეტის სხდომა გაიმართა. 2025 წლის საქმიანობის შედეგების წარდგენამდე ეროვნული ბანკის პირველმა ვიცე-პრეზიდენტმა, ეკატერინე მიქაბაძემ და სებ-ის საბჭოს წევრმა, ფინანსური განათლების ეროვნული სტრატეგიის მართვის კომიტეტის თავმჯდომარემ, თეიმურაზ ხომერიკმა კომიტეტის წევრებს წლის განმავლობაში ფინანსური განათლების პროექტების მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადეს და ხაზი გაუსვეს ერთობლივი ჩართულობისა და სამომავლო თანამშრომლობის მნიშვნელობას. თავის მხრივ, ფინანსური განათლებისა და სტრატეგიული დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ქეთევან ახალკაცმა შეხვედრის მონაწილეებს დეტალურად გააცნო 2025 წელს განხორციელებული პროექტები, სადაც ნათლად გამოიკვეთა როგორც საერთო, ისე ცალკეული ორგანიზაციების წვლილი ფინანსური განათლების მიმართულებით. კომიტეტის წევრებმა დაამტკიცეს 2025 წლის სამოქმედო გეგმის შესრულება და ისაუბრეს 2026 წლის პრიორიტეტებზე, არსებულ გამოწვევებსა და შესაძლებლობებზე. შეხვედრას ესწრებოდნენ ფინანსური განათლების ეროვნული სტრატეგიის მართვის კომიტეტის წევრები საჯარო, სამოქალაქო, საგანმანათლებლო და კომერციული სექტორებიდან, ასევე - არაწევრი დაინტერესებული პირები კომერციული ბანკებიდან და საჯარო უწყებებიდან. 🔗 ვრცლად - bit.ly/ფინედუ-ეროვნული-სტრატეგია FinEdu - ფინედუ | #NationalBankofGeorgia
🇬🇪 🤝 🇨🇳 „ჩინეთის ფასიანი ქაღალდების ბაზარზე შესვლა და ინვესტირება ხელს შეუწყობს რეზერვების დივერსიფიკაციას, რაც ჩვენი ქვეყნისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია“, - ნათია თურნავა. საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა მსოფლიოს ერთ-ერთ უმსხვილეს და უმნიშვნელოვანეს საფინანსო ბაზარზე - ჩინეთის ბანკთაშორისი ობლიგაციების ბაზარზე (China Interbank Bond Market - CIBM) მოიპოვა წვდომა. შედეგად, სებ-ი შეუერთდა ცენტრალური ბანკების იმ მცირე ჩამონათვალს, რომელთაც ამ ბაზარზე ოპერირების საშუალება ეძლევათ. CIBM-ზე დაშვების შესახებ შეთანხმება ეროვნული ბანკის დელეგაციის ჩინეთში ოფიციალური ვიზიტისას, ჩინეთის ცენტრალურ ბანკთან გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში შედგა. 🔗 ვრცლად - bit.ly/NBG-CIBM-2026